Tutkimus: Nuoret käyttävät puhelinta yli tunnin koulupäivänsä aikana

Digi Terveys Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdysvaltalaisen tutkimuksen mukaan nuoret käyttävät älypuhelinta keskimäärin yli tunnin koulupäivän aikana. Luonnollisestikin heidän pitäisi osallistua oppitunneille. Eniten aikaa kuluu sosiaalisen median sovelluksissa, kuten Instagramissa, TikTokissa ja Snapchatissa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Tutkimus julkaistiin lääketieteellisessä JAMA-lehdessä. Tutkimuksessa seurattiin 640:aa 13–18-vuotiasta nuorta. Osallistujien Android-puhelimiin oli asennettu ohjelmisto, joka mittasi puhelimen käyttöä automaattisesti. Käyttöä seurattiin kahden lukuvuoden ajan syksystä 2022 kevääseen 2024.

Tutkimus ei toisin sanoen perustunut nuorten omiin arvioihin vaan todelliseen käyttödataan. Tulosten mukaan nuoret käyttivät koulupäivän aikana puhelinta keskimäärin 1,16 tuntia päivässä. Tutkimus ei eritellyt ajoittuiko käyttö välituntien vai oppituntie ajaksi, mutta määrä on silti suuri ottaen huomioon, että se vie aikaa pois kasvokkain tapahtuvalta viestinnältä tai muilta sosiaalisilta kohtaamisilta.

Eniten puhelinta käyttivät vanhemmat nuoret sekä matalamman tulotason perheistä tulevat oppilaat. Sosiaalisen median jälkeen seuraavaksi eniten aikaa kului YouTubessa ja mobiilipeleissä. Tutkijoiden mukaan sovellukset on suunniteltu koukuttaviksi.

Puhelimet vievät huomiota pois opetuksesta sekä heikentävät nuorten mahdollisuuksia harjoitella vuorovaikutustaitoja koulussa. Lastenlääkäri Dimitri Christakis korostaa, että jatkuva puhelimen käyttö estää ja häiritsee myös keskittymistä ja oppimista luokkahuoneessa.

Ympäri maailmaa säädetään parhaillaan lakeja, jotka rajoittavat tai kieltävät puhelinten käytön kouluissa. Tutkijoiden mukaan näiden lakien vaikutukset eivät kuitenkaan vielä näy käytännössä, sillä sääntöjä valvotaan heikosti.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Terveys -osioistamme.