Lahtelaismiehen epäillään huijanneen nuorilta suuria summia Snapchatissa

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Poliisi tutkii mittavaa petossarjaa, jossa 20-vuotiaan lahtelaismiehen epäillään huijanneen nuorilta rahaa sosiaalisen median palveluissa. Petossarja kattaa noin 40 tapausta, joista suuri osa tapahtui vuoden 2025 puolella.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Epäilty oli ottanut yhteyttä 16-20-vuotiaisiin asianomistajiin Snapchat ja Tinder-sovellusten kautta. Mies oli jonkin aikaa kestäneen viestittelyn jälkeen pyytänyt nuorilta rahaa lainaksi.

Epäilty oli väittänyt maksavansa lainasumman takaisin, kuhan hän saisi siirrettyä rahaa käyttötililleen toiselta tililtään. Lupauksista huolimatta mies ei maksanut lainojaan takaisin.

– Joissain tapauksissa rikoksista epäilty on painostanut asianomistajia siirtämään hänelle lisää rahaa tai asianomistaja ei saisi miehelle aiemmin siirtämiäkään varoja takaisin, kertoo rikoskomisario Juha Pirkkalainen Hämeen poliisilaitoksen tiedotteessa.

Rikosvahinko tutkittavassa petossarjassa on yhteensä noin 60 000 euroa. Epäilty oli tutkintavankeudessa loppuvuodesta 2025. Mies vapautettiin ja määrättiin matkustuskieltoon.

Epäilty jatkoi samoja tekoja vapautumisen jälkeen. Hänet on sittemmin vangittu uudelleen.

– Rahaa ei tule lainata, lähettää eikä siirtää tuntemattomille ihmisille. Painostaminen tai kiristäminen rahan siirtämiseksi toiselle on rikos, josta tulee ilmoittaa poliisille, Pirkkalainen muistuttaa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.