Mainokset ovat tekemässä tuloaan pikaviestipalvelu WhatsAppiin. Tulevaisuudessa käyttäjät saattavat joutua maksamaan palvelusta, mikäli he haluavat käyttää sovellusta ilman mainoksia.
Somejätti Meta alkoi kokeilemaan mainoksia WhatsAppissa viime vuonna. Mainoksia esitetään ainakin alkuun sovelluksen Tila ja Kanavat -osioissa.
Meta saattaa tarjota tulevaisuudessa mainoksetonta maksullista tilauspalvelua. Tähän viittaavat Android Authority -sivuston mukaan WhatsAppin tuoreen version 2.26.3.9 koodista löytyneet kohdat.
Toistaiseksi tiedossa ei ole, milloin mahdollinen maksullinen tilauspalvelu otetaan käyttöön WhatsAppissa. Tiedossa ei myöskään ole, kuinka paljon mainoksettomasta käyttökokemuksesta voisi joutua maksamaan.
Meta lanseerasi viime vuonna maksullisen palvelun Facebokin ja Instagramin käyttäjille. Mikäli käyttäjä ei halua nähdä mainoksia Facebookia tai Instagramia selatessaan, joutuu hän ottamaan käyttöön maksullisen tilauksen.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten WhatsApp tai laajemmin tästä aihealueesta Digi -osioistamme.