Huippunäyttävä Sointu Borg tykittää: ”Sinulle ei ikinä kerrottu, että sinäkin osaat”

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Suomalaiset ovat saaneet viime aikoina katsella YLE Areenasta miten suosikkijulkkikset Sointu Borg ja Topi Borg ovat lomailleet yhdessä Kanariansaarilla. He tutustuivat kuvausryhmän kanssa suomalaisten suosimaan Gran Canarian lomasaareen hieman pintaa syvemmältä.

Nyt Sointu on kuvattu sinisessä upeassa iltapuvussa, ja päivityksessään hänellä on myös vakavaa asiaa. Sointu puhuu nimittäin tilan ottamisesta. Sointu pohtii miksi näkyvät ihmiset ymmärretään usein väärin.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Näkyväksi ja kuulluksi tuleminen rinnastetaan kulttuurissamme usein narsismiin ja itseriittoisuuteen. Miksi helvetissä? En tiedä, kertokaa kommenttikentässä. ”Älä luule itsestäsi liikoja”. Tuohon lauseeseen kiteytyy monien kotikasvatus. Puhumattomuuden ja näkymättömyyden mentaliteetti, Sointu pohtii.

Sointu peräänkuuluttaa potentiaalin löytymistä muista ihmisistä ja rohkeuteen kannustamista. Moni lupaava ihminen jää löytymättä, jos he eivät saa oikeanlaista kannustusta.

– Tästä syntyy sukupolvien ylittävä kierre. Kun kukaan ei nähnyt potentiaalia sinussa, et ehkä näe potentiaalia muissa. Kun joku uskaltautuu astua ihmisten eteen ja tulla nähdyksi se on mielestäsi ”NOLOA”. Mutta ei se ole. Projisoit vaan omaa paskaasi ja uskomuksiasi. Sinulle ei ikinä kerrottu, että sinäkin osaat, sinäkin saat loistaa, Borg tykittää.

Hän toteaa että suomalaisia jarruttaa ennen kaikkea naurunalaiseksi joutumisen pelko. Sointu toteaa, että hänelle nauretaan joka päivä, mutta silti hän elää täyttä elämää.

Projisoit vaan omaa paskaasi ja uskomuksiasi.

Topi ja Sointu lomalla -realitysarjassa sisarukset tutustuvat saaren eteläosan turistialueen lisäksi myös poikkeuksellisen upeisiin alueisiin saaren vuoristossa, jonka olemassaolosta harva turisti edes tietää. Rannalla he saivat nähdäkseen jopa hieman odotettua enemmän.

Erityisesti he ihastuivat saaren aitoon espanjalaiseen Las Palmasin vanhaan kaupunkiin, jossa turisteja ei nähdä kovinkaan paljon. Siellä riittää espanjalaista tunnelmaa, jota on haastava löytää eteläosan turistialueilta.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.