Näyttelijä Lisa Rinna huumattiin The Traitors -sarjan ensi-illassa: ”Fentanyylia ja amfetamiinia”

Viihdeuutiset Toimittaja:

Amerikkalainen näyttelijä Lisa Rinna on tullut tunnetuksi esimerkiksi draamasarjassa Melrose Place ja realitysarja Beverly Hillsin täydelliset naiset. Hän on naimisissa näyttelijä Harry Hamlinin kanssa.

Nainen osallistui äskettäin The Traitors -formaattiin, joka on amerikkalaisversio Suomessa nähdystä Petolliset-sarjasta. Kyseessä on kansainvälinen reralitysarja, jossa joukko julkisuuden henkilöitä tai tavallisia kilpailijoita asuu yhdessä ja suorittaa tehtäviä rahapalkintojen eteen.

Näyttelijä vahvisti asiasta liikkuvat huhut

Osallistujien joukossa on kuitenkin salaa pettureita, joiden tehtävänä on eliminoida muita pelaajia. Äskettäin mediassa levisi juoru, jonka mukaan Lisa Rinna yritettiin huumata sarjan ensi-iltatapahtumassa. Rinnan mukaan väite pitää paikkansa.

Rinna kertoi asiasta torstaina 26. helmikuuta esiintyessään Good Day New York -ohjelmassa. Hänen mukaansa hänen elimistöstään löytyi fentanyylia sekä suuria määriä amfetamiineja ja muita aineita. Rinna sanoi, että valitettavasti hän ei voi vielä puhua tapauksesta yksityiskohtaisesti, koska asia on edelleen tutkittavana.

Rinna sanoi, että hänen aviomiehensä Harry Hamlin oli onneksi paikalla ja sai hänet nopeasti pois tilanteesta. Hänen mukaansa julkisuudessa on esitetty väitteitä, joiden mukaan hän olisi ollut vain humalassa, mutta näin ei ollut. Rinnan mukaan kyse ei ollut alkoholista.
Tapaus on vakava, sillä fentanyyli on erittäin voimakas synteettinen opioidi, joka on moninkertaisesti heroiinia ja morfiinia vahvempi. Jo muutama milligramma voi olla hengenvaarallinen annos.

Jos Rinnan kertomus pitää paikkansa, kyse ei ole pelkästä huumaamisesta vaan mahdollisesti hänen henkeä ja terveyttä uhanneesta tilasta. TMZ:n mukaan Rinnan kanssakisailija Colton Underwood huomasi juhlatilaisuudessa, että Rinna vaikutti poikkeuksellisen päihtyneeltä, vaikka hän ei ollut juonut juuri ollenkaan. Underwood ilmoitti huolensa Rinnan tiimille.

Tilaisuus järjestettiin Los Angelesissa sijaitsevassa The Abbey -nimisessä yökerhossa. Rinnan mukaan vastaavanlaisia tapauksia on tapahtunut kyseisessä paikassa aiemminkin. Hänen mukaansa kyse ei ole yksittäistapauksesta, vaan ilmiöstä, joka on jatkunut vuosia ja josta pitäisi puhua avoimesti.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.