Verohallinnon nimissä liikkuu ajankohtaisia huijausviestejä

Uutiset Toimittaja:

Veroilmoitukset ovat jälleen ajankohtaisia. Moni suomalainen on joko saanut tuoreen verotuspäätöksensä tai saa sen lähipäivien aikana.

Veroilmoitusten odottelu on saanut myös huijarit liikkeelle. Traficomin alaisuudessa toimiva Kyberturvallisuuskeskus varoitti viikkokatsauksessaan, että verottajan nimissä leviää parhaillaan hujausviestejä.

Tällä hetkellä leviävistä huijausviesteistä on liikkeellä monia eri versioita. Tyypillisesti niissä kerrotaan uudesta päätöksestä tai esimerkiksi veropäätöksen valmistumisesta.

Viesteissä on mukana linkki, jonka väitetään johtavan Verohallinnon palveluun. Viestit ovat kuitenkin huijausta ja johtavat mitä todennäköisimmin tietojen kalastelusivustoille.

Verohallinnon nimissä lähetetyissä viesteissä saatetaan myös esimerkiksi luvat veronpalautuksia tai vaatia erääntyneitä maksuja. Verohallinto muistuttaa, ettei se pyydä koskaan henkilökohtaisia tietoja viestillä.

Verohallinnon viestit eivät myöskään koskaan sisällä linkkejä. Todellisissa viesteissä lähettäjänä on aina joko Vero, Skatt, VeroSkatt tai Vero Skatt.

Omavero-palveluun tulee kirjautua aina vero.fi:n kautta. Hakukoneiden linkkejä ei kannata käyttää, sillä nekin voivat johtaa aidon näköisille huijaussivustoille.

Tilannetta hankaloittaa se, että verotuspäätösten lisäksi liikkeellä on tällä hetkellä myös muita todellisia Verohallinnon lähettämiä viestejä. Verohallinto tiedottaa lähestyneensä ihmisiä muistutusten ja palautekyselyiden merkeissä tekstiviestitse.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.