Autoilun kustannukset ovat olleet viime viikkoina nopeassa kasvussa, kun Lähi-Idän kriisi on nostanut polttoaineiden hintoja myös Suomessa.
Nyt eräs haamuraja ylittyi reilusti, kun Suomen kalleimman 95E-polttoaineen hinta nousi kerralla yli 2,5 euron ja päätyi saman tien 2,609 euroon.
Bensan hinnan kipuraja ylittyi
Suomen kalleinta polttoainetta sai viime viikolla vielä alle 2,5 eurolla, mutta eilen Ivalon ST1-asemalla hinta nousi kerralla 2,609 euroon litralta.
Hintoja seuraavan Polttoaine.net-verkkopalvelun mukaan samalla Ivalon ST1-asemalla 98E-polttoaine maksaa nyt 2,789 euroa ja diesel 2,909 euroa. Seuraava haamuraja ylitys tuleekin todennäköisesti dieselin hinnan nouseminen yli kolmeen euroon. Inarin kylmäasema tarjoaakin nyt Suomen kalleinta polttoainetta kaikissa tuoteryhmissä.
Suomen edullisinta 95E-polttoainetta myydään parhaillaan Raumalla sijaitsevalla ST1-asemalla, jossa litra menovettä maksaa 2,079 euroa. Kyseessä on Suomen edullisin asema myös muiden polttoaineiden osalta, sillä 98E maksaa 2,189 euroa ja diesel 2,306 euroa litralta.
Suomalaiset kuljetusyhtiöt ovat viime päivinä ilmoittaneet julkisesti olevansa pulassa korkeiden hintojen kanssa. Raskaan liikenteen ei monin paikoin ole enää kannattavaa liikennöidä, kun niiden tulot ovat usein kiinnittyneet aiemmin tehtyihin sopimuksiin, joissa ei ole varauduttu näin poikkeuksellisiin polttoaineiden kustannuksiin.
Syntynyt tilanne vaikuttaa vääjäämättä myös suomalaisten lompakoihin, sillä logistiikan kallistuessa myös tuotteiden hinnat kauppojen hyllyillä nousevat samassa suhteessa – vaikkakin usein hieman viiveellä.
Keskusta haluaa kerätä autoilijoilta miljardi euroa lisää vuodessa.
Polttoaineiden hintojen nousupaineita lisää samalla myös Euroopan unionin päättämä ja ensi vuonna alkava polttoainejakelun ETS2-päästökauppa. Autoliiton arvioiden mukaan EU-ratkaisu voi nostaa polttoaineiden hintoja jopa 20-30 senttiä litralta.
Sähköautoiluun polttoaineiden hintojen nousu ei vaikuta suoraan, mutta parhaillaan keskusta-puolue esittää sähköautoilijoiden maksujen merkittävää kiristämistä. Keskusta kaavailee keräävänsä autoilijoilta jatkossa miljardi euroa lisää maksuja vuodessa.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tankkaus tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.