Tekoälyllä tuotetun sisällön määrä on kasvanut räjähdysmäisesti verkossa ja sosiaalisessa mediassa. Tuoreen tutkimuksen mukaan pohjoismaalaiset kaipaavat musiikilta ihmisen luovuutta ja läpinäkyvyyttä, kertoo Teosto ry.
Tekoälyä omassa arjessaan tai työssään käyttävien suomalaisten, ruotsalaisten, norjalaisten ja tanskalaisten osuus on kasvanut kahdessa vuodessa 20 prosentista 66 prosenttiin. Samaan aikaan pohjoismaisten asenteet tekoälymusiikkia vastaan ovat tiukentuneet selvästi.
Tekoälymusiikki epäsuosiossa
Asia käy ilmi Pohjoismaiden musiikin tekijöiden tekijänoikeusjärjestöjen Teoston, Kodan ja TONOn tuoreesta Nordic Digital Music Survey 2026 -tutkimuksesta.
Lähes 80 prosenttia katsoo, että ilman ihmisen luovaa panosta tuotettu tekoälymusiikki tulisi merkitä selvästi sitä tarjoavissa kanavissa. Vuonna 2024 merkintää kannatti 58 prosenttia vastaajista.
Suomessa tekoälymusiikkiin suhtaudutaan kaikista kriittisimmin. Jopa 81 prosenttia suomalaisista näkee, että ilman ihmisen luovaa panosta tuotettu tekoälymusiikki pitäisi merkitä selkeästi.
Pohjoismaalaisista 74 prosenttia eli noin kolme neljästä haluaisi mahdollisuuden suodattaa tekoälymusiikin kokonaan pois suoratoistopalveluiden suosituksista ja soittolistoilta. Vastaajista 54 prosenttia valitsisi mieluummin vain ihmisten tekemää musiikkia sisältävän suoratoistopalvelun.
Tekoälyn käyttö jokapäiväisessä elämässä on arkipäivää lähes kaikille.
Arvostus todellisten ihmisen luovaa panosta kohtaan musiikissa korostuu erityisesti suomalaisten kuuntelijoiden kohdalla. Suomalaisista 79 prosenttia katsoo, että musiikin tekijöiden tulee saada päättää itse, käytetäänkö heidän musiikkiaan tekoälypalveluiden koulutusdatana.
Suomalaisista 67 on sitä mieltä, että poliitikkojen on huolehdittava siitä, etteivät tekoälypalvelut heikennä musiikkia tekevien ihmisten taloudellista asemaa. Lisäksi 69 prosenttia katsoo, että tekijöille kuuluu korvaus, jos tekoälypalvelut käyttävät heidän musiikkiaan uuden sisällön tuottamiseen.
– Tutkimuksen perusteella näyttää siltä, että vaikka tekoälyn käyttö jokapäiväisessä elämässä on arkipäivää lähes kaikille, on tekoälymusiikkiin suhtautuminen muuttunut hyvin kriittiseksi. Ihmisen tekemällä musiikilla on yhä arvoa, kertoo tiedotteessa Teoston lakiasiainjohtaja Jenni Kyntölä.
Suomen, Tanskan, Norjan ja Ruotsin digitaalisia musiikin, television ja elokuvia kuuntelu- ja katselutottumuksia mittaava tutkimus tehtiin elokuussa 2026. YouGovin toteuttamaan tutkimukseen vastasi yli 4 000 pohjoismaista, joista suomalaisia oli 1 000.
Englanninkielinen tutkimusraportti on luettavissa kokonaisuudessaan tämän linkin kautta.
Lähde: Teosto
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten musiikki, tekoäly tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.