69-vuotias nainen veti maasta 138 kiloa – teki hurjan ennätyksen

Urheilu Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdysvaltojen Arkansasissa asuvan Sharia Mobleyn lempinimi on Mummo-Hulk. Heinäkuussa 70 vuotta täyttävä nainen nimittäin harrastaa vanhasta iästään huolimatta voimanostoa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nyt itse alle 56 kiloa painava Mobley on rikkonut oman sarjansa maailmanennätyksen. Hän suoritti maastavedon 305 punnan, eli 138 kilon painolla.

Mobley aloitti voimanoston vasta 60-vuotiaana lievittääkseen osteoporoosin oireita. Naisen mukaan hänen suunnitelmissa ei ole jatkossakaan ainoastaan istua kotona, vaan tavoitteena on rikkoa lisää ennätyksiä.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , , tai laajemmin tästä aihealueesta Urheilu, Viihdeuutiset -osioistamme.