Helsingissä erikoinen ratikka – Ananas-raitiovaunuun ei oteta matkustajia

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Helsingissä yöaikaan kulkevat saattavat päätyä todistamaan erikoista näkyä. Pikaratikkalinja 15:n radalla kulkee erikoisen näköinen keltainen raitiovaunu. Kyseessä ei suinkaan ole salainen ratikka, vaan uusi työvaunu.

Ananas-raitiovaunun kyytiin ei oteta matkustajia. Kyyti ei todennäköisesti olisikaan matkustajille erityisen miellyttävä, sillä penkkejä raitiovaunussa ei ole. Työvaunu on tarkoitettu kunnossapitotoimiin, kuten ajolankojen huurtumisen ehkäisemiseen.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Vaunu on varustettu uudentyyppisellä huurrevirroittimella, jonka tekniikka perustuu huurtumisen estoaineen levittämiseen sumuttamalla, Kaupunkiliikenne Oy:n Instagram-julkaisussa kerrotaan.

Ananas-raitiovaunun pohjana toimii vanha 1980-luvun nivelraitiovaunu numero 82. Vaunulla tehdään öisin kunnossapitotöitä Itäkeskuksen ja Keilaniemen välillä. Kunnossapitovaunu rakennettiin Kaupunkiliikenteen työntekijöiden omana työnä ja omalla tietotaidolla.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.