Lapin lentoasemilta suorat yhteydet Kööpenhaminaan ja Belfastiin

Matkailu · Tim Isokivi

Lapin lentoasemilta avataan tulevana talvikautena uusia suoria reittejä muualle Eurooppaan. Brittiläinen lentoyhtiö Easyjet aloittaa reittilentoyhteyden Rovaniemen ja Pohjois-Irlannin Belfastin välillä. Scandinavian Airlines aloittaa puolestaan lennot Kittilän ja Tanskan pääkaupungin Kööpenhaminan välillä.

Rovaniemen ja Belfastin välinen suora reittiyhteys on ensimmäinen laatuaan. Lennot alkavat 2. joulukuuta 2025. Reitillä operoidaan kapearunkoisilla Airbus A320 koneilla kahdesti viikossa, tiistaisin ja lauantaisin.

Kittilän lentoaseman ja Tanskan väliset suorat lennot alkavat tammikuussa ja jatkuvat maaliskuun loppuun saakka. Reittiä lennetään kahdesti viikossa. Uuden reitin kerrotaan vahvistavan edelleen Kittilän reittilentoyhteyksiä ja avaavan mahdollisuudet jatkolennoille Kööpenhaminasta muualle Eurooppaan.