Koululaiset jälki-istunnon sijaan patikoimaan

Lifestyle · Terhi Piiroinen

Morsen lukiossa Yhdysvaltojen Mainessa on otettu käyttöön uudenlainen kurinpitokeino. Perinteisen jälki-istunnon sijaan oppilaat voivat valita patikkaretken opettajan kanssa. Vaihtoehdon tarjoamisen jälkeen suurin osa oppilaista valitsee mieluummin reippailun kuin luokassa tietyn ajan istumisen.

Koulun kuraattori Leslie Trundy sai idean vaellusrangaistuksesta osallistuttuaan ulko-opetukseen keskittyneeseen konferenssiin. Sittemmin oppilaat ovat lähteneet hänen johdollaan metsään. Vaihtoehtona on ollut normaali jälki-istunto.

Oppilaiden rikkomukset ovat tyypillisiä. Syynä on esimerkiksi kännykän käyttö tunnilla, lintsaaminen tai opettajalle vastaan huutaminen. Vaelluksella mukana ollut Nicholas Tanguay kertoo, että käveleminen, hengästyminen ja ulkoilu toivat keskittymiskykyä ja rauhoittivat mieltä, Mainen paikallisradio uutisoi.

Kaikki vanhemmat eivät ole hyväksyneet luonnossa tapahtuvaa kurinpalautusta. Joidenkin mielestä se ei ole riittävä seuraamus huonolle käytökselle tai sääntöjen rikkomiselle. Moni nuori on kokenut sen vaikuttavaksi tavaksi ehkäistä rikkomuksia jatkossa. Sitä paitsi, halutessaan vaellukselle voi osallistua mukaan myös ilman rangaistusta. Esimerkiksi Sona Kipoy -niminen oppilas lähti patikkaretkelle mukaan itsetutkiskelun näkökulmasta.