Yhdysvaltalainen räppäri ja musiikkimaailman moguli Jay-Z on noussut julkisesti vastustamaan Rymir Satterthwaite -nimisen miehen väitteitä. Mies väittää olevan Jay Z:n poika. Kaiken lisäksi 32-vuotias Satterthwaite on haastanut Jay-Z:n oikeuteen ja väittää tähden välttelevän isyystestiä ja yrittävän vaientaa hänet.
Jay-Z:n mukaan kyseessä on vuosikymmeniä jatkunut häirintä, joka on jo hylätty useissa oikeusistuimissa. Hän pyytää nyt liittovaltion tuomaria puuttumaan asiaan. Satterthwaite kertoo haluavansa vain totuuden selville. Hän ei halua kertomansa mukaan mainetta tai rahaa.
– Miksei hän vain todista minun olevan väärässä?, hän totesi aiemmin Daily Mailille.
Samaan aikaan Nicki Minaj syyttää Jay-Z:tä siitä, että tämä on jättänyt maksamatta jopa 200 miljoonan dollarin edestä osuuttaan TIDAL-suoratoistopalvelun myynnistä. Minaj aikoo käyttää summan osan fanien opiskelukuluihin oman hyväntekeväisyytensä kautta.