Suomen hallitus suunnittelee merkittävää uudistusta, joka voi näkyä pian myös jokaisen suoratoistopalveluiden käyttäjän arjessa. Netflix, Disney+, HBO Max ja muut tilauspalvelut joutuvat jatkossa maksamaan uuden maksun.
Maksusta saatavat tulot ohjataan suoraan kotimaisen elokuva- ja tv-tuotannon tukemiseen. Liikenne- ja viestintäministeriö sekä opetus- ja kulttuuriministeriö ovat asettaneet työryhmän valmistelemaan maksuvelvoitteen käytännön toteutusta.
Malli perustuu Euroopan unionin direktiiviin. Direktiivi mahdollistaa, että kansainväliset suoratoistojätit osallistuvat myös pienempien kielialueiden ja kulttuurien tukemiseen. Käytäntö on jo voimassa 17 EU-maassa, kuten Norjassa ja Tanskassa.
Ministerit Mari-Leena Talvitie ja Lulu Ranne korostavat, että tavoitteena on vahvistaa suomalaista televisio- ja elokuva-alaa, lisätä kotimaisen tuotannon rahoitusta ja varmistaa, että suomalaisia tarinoita kerrotaan jatkossakin.
– Kukaan muu ei tee suomalaisia sisältöjä meidän puolestamme, Ranne muistutti.
Työryhmän on määrä saada ehdotuksensa valmiiksi kesäkuun 2026 loppuun mennessä. Hallituksen esitys uudesta laista annetaan vuoden 2026 aikana.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että lähivuosina kotimainen elokuva- ja tv-ala saa paljon kaivattuja lisäresursseja. Kuluttajat saattavat joutua varautumaan siihen, että suoratoistopalveluiden hinnat nousevat.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Disney Plus, elokuva, HBO, Netflix tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.