Kodintekniikkaa voidaan valjastaa vakoiluvälineeksi – muista tietoturva

Erilaisia älyominaisuuksia löytyy jo lukuisista päivittäisessä käytössä olevista laitteista. Asiaan voi liittyä riskejä, sillä moni ei tule pohtineeksi esimerkiksi kodinkoneiden tietoturvaa.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Vakuutusyhtiö Lähitapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan vain 24 prosenttia suomalaisista varmistaa ostohetkellä, että kodinlaitteisiin saa tietoturvapäivitykset valmistajalta. Alle 27 prosenttia miettii laitetta ostaessaan, uskaltaako siihen syöttää henkilökohtaisia tietoja.

– Laitteen takuun osaamme kysyä ostaessa automaattisesti, mutta harvempi miettii tietoturvaa esimerkiksi puhelinta, jääkaappia tai älykelloa ostaessa. Uusikin laite voi kuitenkin vanheta käsiin – tai muuttua ainakin hyökkäyksille alttiimmaksi –, jos valmistaja ei tarjoa siihen säännöllisiä ohjelmistopäivityksiä, kertoo Lähitapiolan tietoturvajohtaja Petteri Ruohomäki yhtiön tiedotteessa.

Muista päivittää ohjelmistot

Ohjelmistopäivityksillä korjataan laitteista löytyneitä haavoittuvuuksia ja varaudutaan uudenlaisiin uhkiin. Kyberrikolliset ja muut pahantahtoiset toimijat voivat hyödyntää suojaamattomia laitteita monilla tavoilla.

– Huonolla tuurilla voi joutua itse uhriksi, jos esimerkiksi hakkeri pääsee käsiksi henkilökohtaisiin tietoihin ja käyttää niitä varkauksiin tai kiristysyrityksiin. Toisaalta verkkorikolliset voivat käyttää haltuunsa saamiaan laitteita myös muuhun toimintaan, kuten laajoihin palvelunestohyökkäyksiin, Ruohomäki kertoo.

Kyselyn mukaan 43 prosenttia suomalaisista välttää ostamasta heidän nähdäkseen turhaan verkkoon kytkettyjä laiteita. Vastaajista 30 prosenttia kertoo ostavansa laitteita vain hyvämaineisilta yrityksiltä. Vain 18 prosenttia on valmis maksamaan enemmän tietoturvallisemmasta laitteesta.

Mikrofonit riskejä

Riskejä voi liittyä myös kameroihin ja mikrofoneihin. Kyselyn mukaan vain 17 prosenttia kertoo ostavansa harkiten kameralla tai mikrofonilla varustettujen laitteita. Kameroita löytyy nykyään esimerkiksi älytelevisioista ja robotti-imureista.

– Jos joku pääsee näihin käsiksi, he voivat saada haltuunsa materiaalia, jonka toivoisi pysyvän vain kodin seinien sisällä. Yhtäältä hankittua tietoa voidaan käyttää esimerkiksi murtovarkauksien suunnitteluun mutta myös esimerkiksi kiristysyrityksiin, Ruohomäki kertoo.

Kodinkoneiden kameroiden tai niiden tallentaman materiaalin kaappaaminen ei ole yleistä, mutta laitteiden tietoturva on hyvä pitää mielessä. Kodin laitteita ostaessa on ylipäätään hyvä miettiä, onko esimerkiksi jääkaappia aivan välttämätöntä voida kytkeä verkkoon.

Lähitapiolan Arjen katsaus -kyselyyn vastasi 1 049 henkilöä 12.-19. syyskuuta 2025. Vastaajat edustavat Manner-Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Veritas.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , , tai laajemmin aihealueesta Digi Koti & Asuminen Viihdeuutiset.