Eppu Normaali valloittamaan Britanniaa

Suomirockin kärkinimiin lukeutuva Eppu Normaali suuntaa pian konsertoimaan Britanniaan. Yhtye esiintyy keskiviikkona 11. maaliskuuta kuuluisalla 100 Clubilla Lontoossa.

---
---

Klubi sijaitsee aivan Lontoon keskustassa Oxford Streetilla ja sen lavalla ovat ennen Eppuja esiintyneet muiden muassa Sex Pistols, The Clash, Oasis ja The Rolling Stones. Keikan järjestäjänä toimii Finnsworldwide-yhdistys ja liput tulevat myyntiin tiistaina 20. tammikuuta 2009.

Edellisen kerran Eppu Normaali on esiintynyt Briteissä vuonna 1986, jolloin yhtye edusti Suomea EBU:n järjestämässä tilaisuudessa Liverpoolissa. Kyseisessä tilaisuudessa esiintyi myös herra nimeltä Tom Robinson, joka oli tuolloin kovassa nosteessa.

Eppu Normaalin kevät alkaa keikkailun merkeissä myös kotimaassa. Loppuvuodesta keskeytyneet Klubiotteella-keikat jatkuvat helmikuun aikana ja joitain festivaaliesiintymisiä on sovittu jo ensi kesäksi.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.