Yhdysvaltojen Indianassa todistettiin taannoin varsin elokuvamaista pakoa. Pidätetty onnistui karkaamaan täpärästi häntä pidättäneitä poliiseja Porter Countyn putkasta.
Kaksi poliisivirkailijaa oli juuri pidättänyt 25-vuotiaan Michael Maldonadon huumausainerikoksista epäiltynä. Pidätetty onnistui kuitenkin pakenemaan virka-autosta poliisien ajettua sen poliisivankilan autotalliin.
Valvontakameran videolla nähdään, kuinka Maldonado juoksee kohti autotallin ovea. Hän onnistuu luikkimaan ulos juuri ennen sen sulkeutumista, jättäen poliisit taakseen.
ABC 7 -uutissivuston mukaan Maldonadon epäillään jatkaneen pakoaan varastetulla autolla. Viranomaiset löysivät hänet saman illan aikana etsintöjen päätteeksi, ja mies on sittemmin toimitettu putkaan.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Poliisi, rikos tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.