Turussa heitettiin ihmisten sekaan räjähde Suomi-Armenia-jalkapallo-ottelun yhteydessä. Räjähde heitettiin Suomen kannattajajoukon katsomo-osaan. Ihmisiä loukkaantui räjähdyksessä.
Lounais-Suomen poliisi kertoo saaneensa tapauksen esitutkinnan päätökseen. Osa loukkaantuneista joutui turvautumaan lääkärin hoitoon. Poliisi otti tapahtumapaikalta kiinni rikoksesta epäillyn, joka on ulkomaalainen, noin 25-vuotias mies.
Esitutkinta-aineisto on siirtymässä syyttäjälle syyteharkintaa varten. Asiaa on tutkittu räjähderikoksena ja viitenä pahoinpitelynä. Rikoksesta epäilty on edelleenkin vangittuna.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten jalkapallo, Poliisi Suomi, pommi, Turku tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.