1990-luvun alusta saakka Suomessa esitetyn Kauniit ja rohkeat -sarjan faneille on kantautunut suru-uutisia. Sarjan toinen luoja, Lee Phillip Bell on kuollut. Bell menehtyi kotonaan Los Angelesissa tiistaina 25. helmikuuta.
Tiedon vahvisti Metro-lehden mukaan Bell-Phillip Television Productions -yhtiön tiedottaja. Televisiotuottaja oli kuollessaan 91-vuotias. Lee Phillip Bell ja hänen aviomiehensä William J. Bell loivat Kauniit ja rohkeat yhdessä vuonna 1987.
Televisiosarja tarkoitettiin alun perin sisarsarjaksi pariskunnan vuonna 1973 luomalle Tunteita ja tuoksuja -saippuasarjalle. Jo 33 vuoden ajan jatkunut Kauniit ja rohkeat nauttii edelleen suuresta suosiosta ympäri maailman. Suomessa rakastettu päivittäissarja alkoi 20. tammikuuta 1992.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Kauniit ja rohkeat, kuolema, televisio tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.