Peräaukon murskaamo sai luvan Joutsassa

Joutsassa on käyty jo pitkään kädenvääntöä Peräaukon murskaamon toiminnan aloittamisesta, mutta nyt Vaasan hallinto-oikeus on käsitellyt asian ja myöntänyt luvan. Asiasta kertoi tällä viikolla Itä-Häme -lehti. Murskaamo sijaitsee keskustan taajaman tuntumassa, joten se on herättänyt asukkaissa vastustusta.

---
---

Murskaamoa on lehden mukaan vastustettu esimerkiksi adressilla, jossa on esitetty kuntalaisten huoli muun muassa murskaamon pöly- ja meluhaitoista.

Tuomioistuimen ja Joutsan teknisen lautakunnan päätöksellä Peräaukon murskaamo ei saa toimia kesäkuukausina. Lisäksi yrittäjää velvoitettiin laatimaan tarkkailusuunnitelman pohjavesien kunnosta ja rajaamaan murskaamon toiminta 55 000 kuutioon.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.