Olgan Uus Bitch nousi Suomen kuunnelluimmaksi – syytetään nyt plagiaatiksi

Salatut elämät -sarjasta monille suomalaisille tutuksi tullut Olga Heikkala on alkanut tavoittelemaan uraa artistina. 23-vuotias nainen alkoi tekemään musiikkia artistinimellä Olga ja julkaisi taannoin debyyttisinglensä Uus Bitch.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Olga julkaisi Uus Bitch -kappaleensa 22. maaliskuuta ja ihmiset ottivat singlen hyvin vastaan. Tällä hetkellä 12. huhtikuuta single komeilee Suomen Top 50 -listalla Spotifyssa kirkkaimmalla ykköspaikalla huikealla 111.181 kuuntelulla vuorokaudessa. Nyt kappaletta kuitenkin syytetään plagiaatiksi.

YleX uutisoi, että keskiviikkona sosiaalisessa mediassa alkoi leviämään saksalainen Aud die Party -niminen kappale, jonka esittäjinä ovat Badmòmxjay ja Domiziana. Kappaleessa on koin kahdeksan sekunnin mittainen kohta, jossa laulumelodia kuulostaa samalta kuin Olgan Uus Bitch -kertosäkeessä.

Kopiointispekulaatiot ovat tällä hetkellä sosiaalisessa mediassa vain kuuntelijoiden tekemiä eikä Olga ole halunnut kommentoida asiaa. Plagiointitapauksia ei aleta selvittämään ennen kuin plagioinnin kohteeksi joutunut osapuoli ottaa asiasta itse tekijänoikeusjärjestöön yhteyttä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.