Tall Ships Races -laiva karille Ahvenanmaalla

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Tall Ships Races -tapahtumaan osallistunut purjealus ajautui karille Ahvenanmaalla tiistai-iltana. Pulaan joutui brittiläinen purjealus Excelsior. Asiasta tiedotti Merivartiosto X-viestipalvelussa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Excelsior ajoi Merivartioston mukaan karille Ledsundissa. Onnettomuudessa ei aiheutunut henkilövahinkoja. Purjelaiva avustettiin pois karilta Merivartioston toimesta, ja Ahvenanmaan meripelastusseura turvasi sen loppumatkan ankkuripaikalle.

Excelsior on vuonna 1921 valmistunut 23-metrinen purjelaiva, joka entisöitiin vuonan 1989. Alus on ollut osa Tall Ships Racesia kyseisestä vuodesta lähtien. Tall Ships Races -alukset olivat matkalla Turusta Maarianhaminaan Excelsiorin ajaessa karille.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.