Jymy-yllätys: Käärijä esiintyy Euroviisuissa – mutta ei yksin

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Euroviisuissa nähdään perinteisesti väliaikaesityksiä kilpailijoiden esiintymisten lisäksi. Tänä vuonna lavalle nousee vuonna 2023 viisuissa Suomea edustanut ja toiseksi tullut Käärijä. Hän esiintyy yhdessä Kroatiaa viime vuonna edustaneen Baby Lasagnan kanssa.

Yllätysuutinen paljastettiin Euroviisujen virallisella Instagram-tilillä. Julkaisussa viisulavalla nähdään Käärijän ja Baby Lasagnan kissaversiot. Julkaisu sai hetkessä tuhansia tykkäyksiä ja valtavan määrän riemastuneita kommentteja viisufaneilta.

Käärijän tavoin Baby Lasagna oli yksi viimevuotisten Euroviisujen suurimmista ennakkosuosikeista ja nousi lopulta toiselle sijalle. Sekä artistien viisukappaleita että tyyliä verrattiin runsaasti toisiinsa. Baby Lasagna esiintyi Suomessa marraskuussa 2025.

Sveitsin Baselissa järjestettävien Euroviisujen semifinaalit kilpaillaan 13. ja 15. toukokuuta ja finaali järjestetään lauantaina 17. toukokuuta. Toistaiseksi tiedossa ei ole, minä iltana Käärijä ja Baby Lasagna nousevat lavalle.