Lissabonin lentoasemalle matkaavien tulee varautua häiriöihin

Lissabonin lentoasemalla työskentelevät poliisit varoittavat uusista mielenilmauksista ja mahdollisista häiriöistä lentoliikenteessä. Mielenilmaukset järjestetään, mikäli maan hallitus ei puutu heidän työoloihinsa.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Poliisin ammattiliitto ASPP/PSP kertoo, että lentoaseman rajavalvonnassa toimiva henkilöstö on erittäin uupunut ja turhautunut jatkuvaan henkilöstöpulaan. Poliiseilla ei ole tarpeeksi riittäviä välineitä, mutta samaan aikaan heille muodostuu valtava paine käsitellä suuria matkustajavirtoja.

Lissabonin lentoasemalla järjestettiin tiistaina protesti, johon osallistui noin sata poliisia. Liitto on jo ilmoittanut suunnittelevansa uutta suurempaa mielenilmausta joulukuulle ja se ajoittuu tietenkin kiireisimpään joulumatkustuskauteen.

Mielenilmauksia jatketaan

ASPP:n puheenjohtaja Paulo Santosin mukaan mielenilmauksia jatketaan niin kauan kuin on tarve. Poliisit vaativat myös oikeudenmukaista palkkaa ja samaa lentoasemapalkkiota, joka aiemmin myönnettiin heidän tehtäväänsä hoitaneille rajavalvontavirasto SEF:n työntekijöille. Virasto kuitenkin lakkautettiin.

Tilannetta on kärjistänyt hallituksen päätös, jonka mukaan poliisin tulee tehostaa sadan päivän ajan rajatarkastuksia. Työntekijöiden mukaan nopeus menee tällöin turvallisuuden edelle.

Poliiseilla ei ole lakko-oikeutta, mutta liitto käyttää painostuskeinoina mielenilmauksia, julkista keskustelua ja työjärjestelyjä, jotka voivat hidastaa lentoaseman toimintaa. ASPP kertoo jatkavansa taistelua siihen asti, kunnes hallitus antaa selkeän vastauksen työolojen parantamisesta.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Matkailu.