Pörssisähkön hinta on vaihdellut alkaneena vuonna poikkeuksellisen paljon, mutta tällä viikolla suomalaiset ovat saaneet nauttia nollaa hipovista sähkön hinnoista.
Siinä missä tammikuussa ja helmikuussa pörssisähkön hinta kävi jopa 82 sentissä kilowattitunnilta, on maaliskuu alkanut aivan toisenlaisessa merkeissä.
Keskiviikkona kilowattitunnin saa edullisimmillaan ilmaiseksi, jos siirtohintoja ei lasketa mukaan.
Aamuyöllä kello 0.45 alkaneen vartin aikana kilowattitunnin hinta kävi jo hieman miinuksen puolella, kun se maksoi -0,001 senttiä.
Vuorokauden edullisin tuntihinta nähtiin kuitenkin pari tuntia myöhemmin, kello 3.00 alkaneella tunnilla, jolloin pörssisähkö maksoi keskimäärin 0,036 senttiä kilowattitunnilta.
Kuluvan viikon eroa alkuvuoteen kuvaa hyvin se, että vuorokauden kalleimman tunnin keskihinta on 0,782 senttiä kilowattiunnilta. Tämä nähdään illalla kello 18.00 alkaen. Keskiviikkona on siis hyvä lämmittää sauna kelloon katsomatta.
Vielä joulukuussa ennustettiin, että kuluvan vuoden pörssisähkön hinta olisi halvinta vuosiin, mutta kylmä alkuvuosi osoitti jotain aivan muuta. Pohjoismaisen pörssisähkön futuurihinnat ovat nousseet selvästi kolmessa kuukaudessa osin alkuvuoden kylmien säiden ja osin Norjan nopeasti huventuneiden vesivarojen vuoksi.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten pörssisähkö, sähkö tai laajemmin samasta aihealueesta Koti & Asuminen -osioistamme.