Kotimainen tyttöyhtye Jane on työstämässä parhaillaan toista albumiaan. Popstars-kisassa muodostettu yhtye on uran aikana kutistunut kolmihenkiseksi, ja pyrkii nyt vakiinnuttamaan paikkansa kotimaisessa popkentässä. Kilpakumppani Indx haudattiin ennätysnopeasti ennen kuin poikien ura ehti edes alkaa.
Jane, eli Eeva-Leena (22), Mia (18) ja Tea (23), porskuttavat kuitenkin itsevarmasti eteenpäin, ja tänä keväänä kauppoihin ilmestyy yhtyeen toinen albumi. Bändin on työstänyt uutta levyä marraskuusta lähtien Inkfish-studioilla Helsingissä mm. Lovex ja Suburban Tribe -yhtyeiden kanssa.
Albumin linja on klubi- ja poprock-henkinen ja sen kappaleet on nyt valittu ja osa jo laulettukin. Ensimmäiset uudet Jane-kappaleet kuullaan tänä iltana Euroviisujen Suomen alkukarsinnoissa. Levy julkaistaan huhtikuussa.
Voit tutustua Janen jäsenten kuulumisiin Stara.fi:ssä julkaistavissa podcasteissa, joissa tytöt itse kertovat kuulumisiaan. Kuuntele podcastit tästä!
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Jane tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.