Tämä kranaatin näköinen kannabismurskain johti lentoaseman evakuointiin

Matkailu Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Lentoasemalle saapuessa on syytä olla tarkkana, ettei mukana ole mitään mikä saattaisi muisuttaa liikaa aseita tai räjähteitä. Muussa tapauksessa voi käydä samoin kuin taannoin argentiinalaisella lentoasemalla.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Mar del Platassa sijaitseva Astor Piazzollan lentoasema evakuoitiin rakennuksesta löytyneen käsikranaatin vuoksi.

Lähemmässä tarkastelussa viranomaisille kuitenkin selvisi kyseessä olevan vain kranaatin muotoinen grinderi, eli yrittimurskain. Sitä käytetään jauhamaan esimerkiksi kannabista helpommin palavaan muotoon.

Associated Press -uutistoimiston mukaan poliisi epäilee jonkun heittäneen yrttimurskaimen pois noustessaan lentokoneeseen. Välikohtaus johti useiden lentojen lähdön myöhästymiseen. Viranomaiset etsivät parhaillaan murskaimen omistajaa.

 

https://twitter.com/tZIvPB7otPo6IYY/status/1019366467672911872

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Matkailu, Uutiset -osioistamme.