Robottisusi pelottelee karhut pois japanilaisesta kylästä

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Erilaisia linnupelättimiä on käytetty eri puolilla maailmaa jo vuosisatojen ajan. Nyt Japanissa pyritään ehkäisemään karhuhyökkäyksiä näyttävällä ja hämmästyttävällä tavalla. Karhuja säikytellään hirviömäisten robottisusien avulla.

------

Karhuhavainnot ovat viime vuosina kasvaneet merkittävästiJapanin maaseudulla. Vuoden 2020 aikana karhujen suorittamia hyökkäyksiä on kirjattu tusinoittain, ja kaksi niistä on johtanut kuolemantapauksiin. The Guardian -lehden mukaan eläimet käyttäytyvät aggressiivisesti ja aktiivisesti erityisesti syksyllä valmistautuessaan talviunille.

Hokkaidon saarella sijaitsevaan Takiwawan kylään päätettiin karhuhavaintojen myötä ostaa kaksiOhta Seiki -yhtiön hirviösutta esittävää suurikokoista robottia. Robottisudet liikuttelevat aktivoituina päitään, niiden silmät hohtavat ja ne päästelevät uhkaavia ääniä. Takikawan viranomaisten mukaan karhuhavainnot ovat loppuneet kuin seinään hirviösusien käyttöönoton myötä.