Poikkeuksellisen kovat pakkaset ovat koetelleet Suomen lisäksi monia muita maita ympäri planeettaa, ja Kiinassa saakka lämpötila on laskenut odottamattoman alas. Nyt kuvissa nähdään miten eräs koira oli Hefein kaupungissa pudonnut jäihin keskelle lampea – lähes avun tavoittamattomiin.
Sitten pari sivullista ihmistä päätti toimia ennen kuin koira menehtyi hypotermiaan jäiden keskellä. Mies ja nainen ryhtyivät raivaamaan tietään jäiden läpi kohti koiraa, ja saivat nelijalkaisen lopulta pelastettua. Sivullinen henkilö oli valokuvaaja Xiang Chunlei, jonka mukaan pelastusretkelle lähti myös koiran emäntä.



Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Kiina, koira tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.