Wii selätti Pleikkarin Japanissa

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Nintendon pelikonsoli Wii on selättänyt Sonyn PS3-konsolin Japanissa. Parhaillaan Wiitä menee kaupaksi jopa viisinkertainen määrä kilpailijaansa nähden, mikä tekee siitä maan suosituimman pelikoneen.

Yhteensä Wii -pelikonsoleita on myyty tähän mennessä Japanissa lähes 2,5 miljoonaa kappaletta, kun PlayStation 3 -pelikonsolia on mennyt kaupaksi vain alle miljoona kappaletta. Wii on ensimmäinen uuden sukupolven pelikone, jossa pelaajan tulee myös itse liikkua pelatakseen.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.